Wydmy Ruchome
Święta Góra Rowokół
Wydmy Ruchome Widoczne z Jeziora Łebsko
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Wydmy Ruchome
Jezioro Łebsko
Wydmy Ruchome Widoczne z Jeziora Łebsko
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Wydmy Ruchome
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Wydmy Ruchome

Mały spacer a cieszy

Będąc w Smołdzinie, bądź w jego okolicach, koniecznie musimy zrobić sobie taką wycieczkę. Jest to piesza wędrówka, która pokaże nam największe dziedzictwo tych terenów czyli Wydmy Ruchome.

Nasz spacer zaczniemy na parkingu w Czołpinie, nieopodal latarni morskiej. Pierwszy odcinek będzie przebiegał przez las. Jest to pomorski bór bażynowy. Spokojnie idąc, ciesząc się zapachem sosnowego lasu, dojdziemy do Wydm Ruchomych nieśmiało, acz nieustannie, wdzierających się w ten właśnie las. Zobaczymy jak wielką siłą są wiatry wiejące praktycznie zawsze z tego samego kierunku, nieubłaganie przemieszczające piasek morski w głąb lądu.

Przedzierając się przez wydmy będziemy się czuli jakbyśmy znajdowali się w sercu niekończącej się pustyni, otoczeniu nieprzebytymi górami piasku. Tak wędrując łatwo zaobserwować jak wydmy się przemieszczają. Widać to na przykładzie zasypanych słupów wyznaczających szlak.

Kończąc przeprawę przez wydmy ponownie dojdziemy do lasu. Będzie to las sosnowy, a sosny, które tam znajdziemy nie będą imponowały wielkością. Są one karłowate z powodu bardzo niesprzyjających warunków w jakich przyszło im rosnąć. Idąc kawałek dalej dojdziemy do czegoś, co może bardzo nas zaskoczyć, a mianowicie będzie to pas kosodrzewiny, dokładnie takiej samej jaką można spotkać w górnych partiach gór. Została ona tutaj sztucznie zaszczepiona w celu umocnienia tego odcinka wybrzeża. W tym miejscu na pewno usłyszymy już szum morza, którego brzeg znajduje się już tuż tuż.

Widok z latarni morskiej w CzołpinieNastępnym odcinkiem będzie wędrówka wzdłuż brzegu Morza Bałtyckiego. Nie ma tu może nic nadzwyczajnego ale po trudach przeprawy przez wydmy przyda nam się trochę relaksu. Dodatkowo będziemy mieli okazję uzupełnić zapasy jodu w organizmie.

Po dwóch kilometrach takiego spokojnego spaceru dotrzemy do szlaku prowadzącego na Latarnię Morską w Czołpinie. Teraz schowamy się w cieniu boru bażynowego. Tak wędrując dotrzemy na szczyt Wydmy Czołpińskie , do latarni morskiej. Pokonując 120 stopni znajdziemy się na tarasie widokowym latarni. Tutaj będziemy mogli podziwiać panoramę okolicy.

Po zejściu z latarni powoli stoczymy się do parkingu, z którego rozpoczynaliśmy naszą wędrówkę.

Cała wycieczka nie powinna zająć nam więcej niż 3-4 godziny i może być świetnym spacerem po obfitym obiedzie.