Wydmy Ruchome
Święta Góra Rowokół
Wydmy Ruchome Widoczne z Jeziora Łebsko
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Wydmy Ruchome
Jezioro Łebsko
Wydmy Ruchome Widoczne z Jeziora Łebsko
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Wydmy Ruchome
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Wydmy Ruchome

Smołdzino i okolice

Smołdzino położone jest w malowniczym zakątku północnej polski, między jeziorami Łebsko i Gardno, u podnóża świętej góry Rowokół, nad rzeką Łupawą, nieopodal wybrzeża Morza Bałtyckiego. Geograficznie kraina ta nazywa się Pobrzeżem Słowińskim, a królują tu bagna, piaski i wiatr. Nazwa wzięła się od szczepu Kaszubów nazwanych Słowińcami - zamieszkujących te piękne tereny. Od nich wzięła się również nazwa Słowiński Park Narodowy, który obejmuję większość z nich.

Pierwsze wzmianki na temat Smołdzinia pojawiły się już w XIII w. Przez stulecia był to gród należący do pomorskiego rodu Gryfitów. To dzięki księżnej Annie de Croy powstał tutaj piękny kościół.

Okolice Smołdzina są unikalnym na skalę Polski i Europy obszarem. Na naprawdę niewielkim terenie znajdziemy tak wiele różnych od siebie ekosystemów, że czasami ciężko sobie wyobrazić aby mogły one znajdować się tak blisko siebie. Pięknym przykładem są tutaj góry piasku, przypominające pustynię, wdzierające się w las rosnący na bagnach. Tylko trochę dalej będziemy mogli zobaczyć wodę sięgającą horyzontu. Mowa oczywiście o wydmach ruchomych wdzierających się na nadmorski bór bażynowy oraz Morzu Bałtyckim. Nieopodal znajdziemy dwa wcale nie małe jeziora, czyli Jezioro Łebsko oraz Jezioro Gardno. Obok nich znajdziemy jeszcze kilka mniejszych jezior, czasami otoczonych prawieże nie przebytą puszczą.

Okolice te mają bardzo bogatą faunę. Słowiński Park Narodowy ma w swoich granicach kilka rezerwatów lęgowych ptaków wodnych i błotnych. Ewenementem jest występujący na tych terenach orzeł bielik.

Tereny te posiadają również bardzo bogate dziedzictwo kulturowe. Mowa tutaj oczywiście o wspominanych już wcześniej Słowińcach. Kulturę oraz obyczaje tego ludu możemy poznać dzięki Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Jest to skansen - muzeum na wolnym powietrzu. Odbywają się w nim różne imprezy tematyczne mające przybliżyć nam ich kulturę.

Zwiedzając te tereny znajdziemy wiele ciekawych jedynych w swoim rodzaju miejsc, które na zawsze utkwią w naszej pamięci.